Tavení skla dřevem v letošním roce vstupuje do další desítky. Již čtvrté. A tak se „huťský“ rozhodli nadělit si novou pec. Stará pec sloužící v areálu muzea dvě desetiletí byla na podzim rozebrána a byl vytvořen nový koncept, který navazuje na podobu barokní sklárny. Tedy pánvičky se sklovinou se ukrývají pod kruhovou klenbou, tak jak to známe z barokních vyobrazení.
Pec je opět postavená ze šamotových cihel, spojená šamotem, který musí pomalu vyschnout, aby se pec nepraskala. Jak bude nová pec pracovat, je otázkou letošního srpna, kdy v ní proběhne první tavba. Ačkoliv se to může zdát pro zkušený tým topičů a sklářů jako hračka, je to velká neznámá. Určitě se topiči pořádně zapotí, než dostanou kýžené teploty kolem 1250C. V kopuli pece by měly být umístěny tři pánvičky. V jedné bude oblíbený sklářský kmen zelené barvy na tzv. lesní sklo a ve dvou pak sklo barevné.
Všichni kolem „Tavení“ se těší na nové dobrodružství, i když s sebou nese nádech rizika. Jak bude pec pracovat a jak budou skláři na verkštatu spokojení uvidíme první víkend v srpnu.
Sklářská pec Máří Magdalény v Deštném po 20 letech dosloužila. Podorličtí skláři se s ní ale nerozloučili, ne definitivně. Na podzim ji rozebrali, cihly očistili, uskladnili a teď na jaře začali s výstavbou nové. Práce budou pokračovat, aby byla pec připravená na další ročník Tavení skla dřevem. Fotogalerie ze stavby
Už vytapíme naši nově postavenou pec!!